
Під час заходу, організованого командою Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» та Полтавською обласною військовою адміністрацією, Віктор Нестуля розповів, що система ГІС відображатиме актуальні показники регіонів і громад, такі як кількість населення, рівень доступу до освітніх та медичних послуг тощо, у цифровому картографічному вигляді. А отже ГІС дозволить не тільки оцінювати поточну ситуацію в регіонах, але й планувати розвиток, базуючись на даних, а також моніторити виконання регіональних та місцевих планів та програм.
Віктор Нестуля також презентував представникам громад Полтавщини цифрову екосистему управління відновленням – Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management (DREAM).
- Екосистема DREAM працює з тими викликами, які сьогодні стоять перед державою в питаннях відбудови. Вона допоможе уніфікувати різні процедури створення проєкту, спростити його розробку, акумулювати експертну підтримку, супроводжувати користувачів в рамках розробки інвестиційних проєктів та залучати міжнародних партнерів та інвесторів, - зауважив Нестуля.
Наразі екосистема DREAM об’єднує 9 IT рішень, які розроблені в Україні, в тому числі систему ГІС. Це дозволяє оцифрувати весь цикл відбудови: фіксацію збитків, планування, пріоритезацію відбудови, розробку проєктів та залучення фінансування на них, підготовку проєктів до реалізації, здійснення закупівель через систему PROZORRO, ведення будівництва та звітування про нього, введення об’єкта в експлуатацію та моніторинг протягом усього циклу відбудови, а також аудиту по завершенню реалізації проєкту.
У ході презентації він також підкреслив, що ключовими користувачами DREAM мають стати органи місцевого самоврядування. У системі будуть передбачені всі ключові інструменти для громад, що стимулюватимуть в тому числі їх промисловий, інфраструктурний, економічний та соціальний розвиток. Зокрема йдеться про можливість управління інвестиціями, тобто створення інвестиційного профілю у системі DREAM, який громада зможе доповнювати розробленими проєктами, презентаціями та комунікувати про свій досвід для всього світу. Це своєю чергою створює конкуренцію між громадами, оскільки якісно презентований проєкт матиме переваги в залученні коштів міжнародних інвесторів.
При цьому громади отримуватимуть експертну та сервісну підтримку на кожному кроці реалізації проєкту. В системі DREAM будуть додані шаблони, типові проєктні рішення, які можна буде використовувати, щоб мінімізувати навантаження на користувачів.
Спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури та Урядом України команда DREAM працює над тим, щоб підготувати систему для управління будь-якими інфраструктурними інвестиціями. Для міжнародних партнерів система стане інструментом відбору інвестиційних проєктів та подальшого контролю їх реалізації, оскільки забезпечення прозорості та підзвітності реалізації є важливим для зростання довіри та підвищення рівня інвестицій від партнерів.
- Поступовий розвиток системи дасть можливість ефективніше залучати кошти, ефективніше їх використовувати. Ми віримо, що завдяки таким системам, які в тому числі дозволяють розуміти, як відбувається управління інфраструктурними інвестиціями відповідно до вимог інфраструктурних фондів ЄС, нам вдасться суттєво підвищити ефективність використання та вибірку коштів, які ми будемо отримувати від наших міжнародних партнерів, - підсумував Віктор Нестуля.