30/06/2025

Реформа PIM: у Києві презентували реформу управління публічними інвестиціями

У столиці України зібралися представники громад та ОВА Житомирщини, Київщини, Черкащини, аби з першоджерел дізнатися про особливості впровадження реформи управління публічними інвестиціями (Public Investment Management, PIM), її суть, етапи впровадження та переваги для громад.

Серію заходів ініційовано Міністерством розвитку громад та територій, Проєктним офісом DREAM за підтримки ПРООН та уряду Японії. Зустріч у Києві завершила першу частину серії заходів для громад та регіонів, присвячених розʼясненню реформи. Практичні зустрічі відновляться після URC2025, яка пройде 10-11 липня в Римі.

DSC05313.jpg

У заході взяли участь близько 400 учасників, зокрема, представники Міністерства розвитку, Верховної ради України. Житомирської, Черкаської та Київської ОВА, міста Києва, Проєктного офісу DREAM, громадськості, експертного середовища та міжнародних партнерів. На порядку денному – важливість стратегічного планування, законодавча рамка, яка регламентує зміни, необхідність створення управлінської структури на місцевому та регіональному рівні.

DSC05356.jpg

DSC05379.jpg
Заступник Міністра розвитку громад та територій Олексій Рябикін, зазначив реформа передбачає усвідомлений підхід до витрачання бюджетних коштів, для того, щоб спрямувати їх на дійсно важливі для людей проєкти. Реформа PIM створює механізми й систему, яка у майбутньому дасть доступ до європейських структурних фондів.

«Вже у липні громади й регіони розпочнуть підготовку своїх середньострокових планів пріоритетних публічних інвестицій — СПІ, на основі своїх стратегій розвитку. Планування є першочерговим етапом імплементації реформи для подальшої підготовки та роботи з проєктами. СПІ включає пріоритетні напрями публічного інвестування на найближчі три роки, та орієнтовну фінансову потребу для їх реалізації. Ми повинні чітко визначитися на що саме і скільки коштів нам потрібно. Наші міжнародні партнери готові давати кошти, але наша потреба має бути обґрунтованою з огляду вартості, термінів реалізації, кількості користувачів інфраструктури та послуг, та інших критеріїв», — наголосив Олексій Рябикін.

DSC05303.jpg

Керівниця групи проєктів «Демократичне врядування та інклюзивне суспільство» ПРООН в Україні Олена Урсу, подякувала представникам громад та регіонів за ту роботу, яка проводиться на місцях. Вона відзначила, що для ПРООН важливо посилювати інституційну спроможність громад, їх вміння оперувати даними, зокрема і завдяки екосистемі DREAM. Завдяки застосуванню цифрових інструментів процеси стають прозорими й підзвітними, що підвищує відповідальність всіх учасників процесу та сприяє кращій координації фінансової та технічної допомоги. Не менш важливою є залученість людей у життя своїх громад та держави.

DSC05420.jpg

Операційна директорка Проєктного офісу DREAM Інна Стець під час презентації загальної логіки реформи, окреслила ключові завдання для реалізації реформи на рівні громад та регіонів. Також підкреслила, що алгоритми й функціонал екосистеми DREAM трансформується з урахуванням оновленої нормативної бази та нових підходів до управління публічними інвестиціями. Це відбувається таким чином, щоб допомогти громадам уникнути помилок у ході підготовки та роботи з інвестпроєктами проєктами.

«Важливо, що в межах реформи PIM всі процеси підготовки проєктів будуть уніфікованими та самі інвестиційні проєкти розміщуватися в одній екосистемі. Завдяки DREAM пріоритетні напрями інвестування стають видимими для всіх стейкхолдерів. Законодавство вимагає нових підходів до формування проєктів, які базуються на логіці реформи управління публічними інвестиціями. Трансформація не є простою, але Проєктний офіс DREAM докладає усіх зусиль, щоб адаптація до змін була більш комфортною. Наші сервісні менеджери, менеджери навчальної академії DREAM готові надавати підтримку та супроводжувати громади та ОВА на шляху змін», — зазначила Інна Стець.

DSC05485.jpg

Зі свого боку, менеджер взаємодії з партнерами та користувачами ПО DREAM Віталій Хворостяний зосередив увагу на основних акцентах та етапах підготовки СПІ місцевого та регіонально рівня.

DSC05742.jpg
Менеджерка з навчання DREAM Academy Надія Ковальська розповіла про інституційне забезпечення реалізації реформи на місцевому та регіональному рівнях. Зокрема, створення спеціальних органів та структурних підрозділів, які відповідатимуть за підготовку середньострокового плану, оцінку та пріоритезацію проєктів, формування секторальних портфелів та ЄПП.

DSC05553.jpg

Надія підкреслила що Академія та вся команда проєктного офісу DREAM готова надавати методичну та технічну підтримку користувачам, аби допомогти їм швидше опанувати зміни. Також, Надія Ковальська презентувала учасникам структуру ПІПів і програм публічних інвестицій.

Наприкінці зустрічі учасниками традиційно запропонували пройти опитування https://forms.gle/x3Ga7QdaKV1C77Pd7 щодо обізнаності про реформу. Це дозволить краще осягнути загальну картину розуміння громадами суті реформи PIM та отримати пропозиції щодо того, як можна удосконалити процеси, повʼязані з її реалізацією. Зустрічі мають на меті посилити спроможність громад та підготувати їх до змін у підходах до роботи з публічними інвестиціями, а також отримати зворотний звʼязок і пропозиції для вдосконалення процесу імплементації реформи.

Ознайомитися з загальним описом реформи можна за посиланням - https://bit.ly/46auV5p

Захід було проведено спільно Міністерством розвитку громад та територій України, Проєктним офісом DREAM та Open Contracting Partnership за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні в межах флагманського партнерства ПРООН та Європейського Союзу «EU4Recovery — Розширення можливостей громад в Україні», а також проєкту «Підтримка інклюзивного відновлення для забезпечення стійкості та безпеки людей в Україні» за фінансової підтримки уряду Японії.

Підписатись на новини