
20 липня відбулася Координаційна рада з питань регіональної політики та децентралізації за участі Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, глав дипломатичних місій країн-партнерів, та представників проєктних офісів, спрямованих на підтримку реформ децентралізації та регіональний розвиток, в тому числі проєктного офісу DREAM.
Оскільки міжнародна підтримка регіонів та громад України на рівні інституцій та громадян відіграє важливу роль у загальному процесі відновлення країни та її протидії військовій загрозі, фокус зустрічі був спрямований на інформування партнерів про поточну діяльність та плани Міністерства, а також запрошення до конкретних напрямків співпраці:
спільної роботи над посиленням спроможності громад;
розробки оновленої Державної стратегії регіонального розвитку;
розробки інструментів місцевої демократії;
залучення громад і громадян до відбудови.
- Ми вдячні всім донорам за підтримку, оголошену під час URC в Лондоні. Для нашої команди було важливо створити єдині рамки, надати спільнотам і партнерам платформу, де наша спільна робота буде більш ефективною та продуманою.
Презентація двох важливих цифрових інструментів для громад: екосистеми DREAM та Геоінформаційної системи для відновлення та розвитку регіонів мають стати основою для забезпечення прозорої інклюзивної реставрації, та інструментом для полегшення процесів планування та запуску проектів, — зазначив Олександр Кубраков, Віце-прем’єр-міністр з відновлення України, Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Під час зустрічі було визначено 5 ключових пріоритетів регіональної політики та роботи з громадами, а саме:
стратегічне планування та управління проектами;
інвестиційна діяльність та взаємодія з донорськими організаціями;
антикорупційна діяльність;
оцифрування та політики, керовані даними;
міське планування.
Це допоможе надати місцевій владі досвід та інструменти для продовження процесів децентралізації та посилення процесів відновлення.
- Більшість наших міжнародних партнерів уже зосередилися на пріоритетах, які ми сьогодні виділяємо, і зробили свій внесок у їх просування. І ми вдячні за це. Зараз наша задача – перегляд Державної стратегії регіонального розвитку.
Один із пунктів її стосується цифрових інструментів. Ми проводимо зустрічі з донорами, стосовно цифрових систем, таких як GIS і DREAM, і розуміємо, що вони хотіли б бути більш залученими в процес їх формування. Наша мета — мати повний комплекс процесу відновлення всередині системи DREAM, і вона має бути робочим інструментом для всіх нас, - зауважила заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна.
- DREAM - важливий проєкт для прозорого та інклюзивного відновлення, який був розроблений рука об руку з урядом України, громадянським суспільством та міжнародними партнерами. Це інструмент для належного планування та координації реконструкції з української сторони та зі сторони міжнародних партнерів, - розповів Віктор Нестуля, керівник проєктного офісу DREAM.
Крім того, це інструмент, який сприятиме прийняттю рішень щодо приватизації, розробки проєктів, координації фінансування, закупівель та впровадження. Це не означає, що DREAM замінить усі такі системи, як PROZORRO чи SESCS. Він об’єднує всі ці системи та спрощує доступ до інформації. Кожен інвестор зможе прозоро та підзвітно відстежувати, як його кошти витрачаються в Україні. Ми віримо, що завдяки цьому відбудова України стане зразком для наслідування для всього світу не лише в боротьбі з надзвичайними ситуаціями, а й у управлінні інвестиціями в громадській інфраструктурі.
Наразі, DREAM функціонує в тестовому режимі, але вже більше 500 громад зареєструвалися в DREAM, подали понад 7000 проєктних ідей. Зараз управління Фондом ліквідації наслідків збройної агресії здійснюється через DREAM, а нещодавно було рекомендовано до фінансування проєкти на 5 мільярдів гривень на підставі заявок, поданих та керованих через DREAM.
Наступними важливими етапами є велике оновлення для громад у вересні та оновлення публічного порталу dream.gov.ua у жовтні, яке дасть можливість фільтрувати проєкти, відстежувати їх у DREAM. Фінальні оновлення будуть здійснені у березні.
Для нас екосистема — це не лише взаємозв’язок різних ІТ-інструментів, але й спосіб мотивувати людей підтримувати відновлення, рекламувати інвестиційний профіль своїх спільнот у всьому світіМи також працюємо над деякими важливими інструментами, такими як методологія приватизації, донорські функції, ми розробляємо режим електронної демократії, тощо, - підсумував Віктор Нестуля.