09/07/2025

Затверджено Середньостроковий план пріоритетних публічних інвестицій держави на 2026–2028 роки

Уряд України вперше затвердив національний СПІ — документ, що визначає, у які галузі та пріоритетні напрями капітального інвестування держава планує спрямовувати публічні інвестиції протягом наступних трьох років, а також орієнтовний обсяг фінансування, що буде спрямовано на пріоритетні напрями з різних джерел.

Документ було схвалено Стратегічною інвестиційною радою та затверджено Кабінетом Міністрів України одночасно з ухваленням Бюджетної декларації на 2026–2028 роки.

Відповідно до плану, до пріоритетних галузей для публічного інвестування належать 12 секторів, а саме: транспорт, муніципальна інфраструктура та послуги, житло, енергетика, освіта та наука, охорона здоров’я, соціальна сфера, правова діяльність та судочинство, публічні фінанси, довкілля, публічні послуги й пов’язана з ними цифровізація, а також громадська безпека. Для досягнення стратегічних цілей розвитку держави саме на ці сектори спрямовуватимуться публічні інвестиції у найближчі три роки.

Орієнтовний граничний сукупний обсяг публічних інвестицій, визначений Міністерством фінансів на середньостроковий період, становить 581,3 млрд гривень.

Найбільше фінансування передбачено для таких секторів як: 

  • транспорт – понад 198 млрд грн;
  • енергетика – понад 120 млрд грн;
  • освіта та наука – понад 82 млрд грн;
  • охорона здоров’я – понад 43 млрд грн;
  • житло - понад 18 млрд грн;
  • муніципальна інфраструктура та послуги - понад 12 млрд грн.

Затвердження СПІ національного рівня є одним із першочергових кроків у межах реформи управління публічними інвестиціями. Реформа УПІ поєднує стратегічне та середньострокове бюджетне планування, що дозволяє спрямовувати фінансовий ресурс держави на ключові проєкти відповідно до пріоритетів уряду та з урахуванням актуальних потреб українців, забезпечуючи прозорість, підзвітність і ефективність використання коштів на всіх рівнях.

Відповідно до змін до Бюджетного кодексу та постанови КМУ №294, ухваленої 28 лютого 2025 року, Середньостроковий план було розроблено Міністерством економіки на підставі пропозицій 15 секторальних міністерств.

Команда Проєктного офісу DREAM була залучена до координації розробки пропозицій до СПІ з кожним із секторальних міністерств. Зокрема, були проведені презентації та розʼяснення логіки формування плану для команд 15ти задіяних міністерств, аналіз секторальних стратегій, навчання щодо роботи з функціоналом системи та супровід відповідальних команд на кожному етапі формування пропозицій.

У результаті десятків воркшопів та консультацій із залученням українських і міжнародних експертів, зокрема Open Contracting Partnership та проєкту RFA (Recovery for All), було сформовано 27 пропозицій до середньострокового плану, які охоплюють 170 напрямів публічного інвестування.
 

Після серії узгоджувальних нарад з секторальними міністерствами, детального аналізу Мінекономіки, що враховував, зокрема, результати швидкої оцінки потреб (RDNA4), План України (Ukraine Facility) та визначені пріоритети в рамках діяльності Української платформи донорів, 51 напрям було визначено як основний або пріоритетний для включення до Середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій держави на 2026-2028 роки.

Важливо, що основні напрями публічного інвестування узгоджуються із завданнями Державної стратегії регіонального розвитку України, а також галузевими стратегіями, і мають пріоритет для отримання фінансування. Середньостроковий план пріоритетних публічних інвестицій держави сформовано з використанням екосистеми DREAM.

Це дозволяє:

  • бачити кожен етап формування та реалізації СПІ;
  • детально аналізувати та оцінювати пріоритетні сектори та підсектори публічного інвестування;
  • ознайомитися з наскрізними цілями держави;
  • визначати напрями, для реалізації яких мають бути ініційовані проєкти та програми;
  • ознайомитися з чіткими цільовими показники для кожного напряму;
  • переглянути орієнтовний граничний сукупний обсяг публічних інвестицій на 2026–2028 роки в розрізі джерел фінансування;
  • оцінити обсяг інвестицій за секторами по роках: 2026, 2027, 2028.

Ознайомитися з СПІ держави можна на окремій сторінці публічного порталу — https://dream.gov.ua/mtp та в модулі аналітики DREAM.

На основі Середньострокового плану та основних напрямів інвестування формуються проєкти і програми, які увійдуть до оновленого Єдиного проєктного портфеля держави, що має бути сформований у липні–серпні 2025 року.

Середньостроковий план формує основу для побудови ефективної та дієвої системи управління публічними інвестиціями. СПІ гарантує, що всі публічні інвестиції будуть прив’язані до стратегії та стратегічних завдань як на рівні Уряду, так і на рівні окремих громад та регіонів.

Крім того, всі проєкти та програми обовʼязково відповідатимуть наскрізним цілям держави, що передбачають:

  • раціональне використання енергоресурсів;
  • впровадження енергоефективних технологій;
  • адаптацію інфраструктури до нових викликів та захисту навколишнього природного середовища;
  • врахування принципів рівності, безбар’єрності, доступності для всіх категорій населення.

Щоб потрапити до секторального портфеля та Єдиного проєктного портфеля і претендувати на бюджетне фінансування, проєкти й програми мають бути ініційовані відповідно до напрямів, передбачених у Середньостроковому плані.

Отже, Єдиний проєктний портфель держави міститиме виключно ті проєкти та програми, реалізація яких є найбільш важливою, доцільною та пріоритетною для сталого розвитку. Це, зокрема, є запорукою довіри з боку міжнародних партнерів України та орієнтиром для ухвалення рішень щодо надання фінансової підтримки.

Важливо, що реформа управління публічними інвестиціями змінює стратегічний підхід до розвитку громад та регіонів. Із липня до вересня 2025 року над власними Середньостроковими планами пріоритетних публічних інвестицій працюватимуть відповідні проєктні команди на місцях. СПІ для громад та регіонів має базуватися на місцевій/ регіональній стратегії розвитку.

Наразі Міністерство розвитку громад та територій працює над формуванням ефективної та диференційованої регіональної політики з урахуванням особливостей кожного макрорегіону. Якісне планування та підготовка ДСРР, регіональних стратегій і стратегій місцевого розвитку впливають на залучення інвестицій у проєкти громад.

Міністерство розвитку разом з Open Contracting Partnreship, іншими партнерами та командою Проєктного офісу DREAM готує роз’яснювальні й навчальні кампанії, щоб допомогти краще зрозуміти логіку реформи та кожного з її етапів, підвищити спроможність на місцях і забезпечити ефективну роботу з цифровими інструментами, що лежать в основі цієї реформи.

Підписатись на новини