«Екстрений проект надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства України» (ARISE)


Мета проєкту:

Задоволення попиту

Головний розпорядник коштів
Міністерство аграрної політики та продовольства України
Функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету
0421 - Сільське господарство
Цільовий пріоритет уряду
990100 - Інші пріоритети Уряду
Бал
3.4225

Основні дані

Детальний опис проєкту

Проект підтримує Уряд України у посиленні інклюзивного відновлення сільського господарства. Проект спрямований на розв'язання проблем, з якими зіткнувся аграрний сектор України після вторгнення росії в Україну: підтримка інклюзивного сільськогосподарського виробництва і забезпечення негайного ефективного реагування на гостру кризу чи надзвичайну ситуацію. Вирішення цих проблем визначатиме не лише майбутнє сільського господарства та продовольчої безпеки в Україні, а й суттєво вплине на майбутні перспективи глобальної продовольчої безпеки та безпеки харчування протягом наступних кількох років. Проект дозволить забезпечити національну продовольчу безпеку, стимулюватиме економічне зростання, а також зробить внесок у глобальну продовольчу безпеку протягом наступних кількох років.

Проект відіграє важливу роль у відновленні і розвитку сільського господарства України шляхом надання доступу до фінансування для всіх агровиробників через кредитну програму, а також надання допомоги невеликим агровиробникам через гранти для сільськогосподарського виробництва, що мають у власності та/або користуванні від 1 до 120 га землі сільськогосподарського призначення, або мають у власності від 3 до 100 голів великої рогатої худоби (корів), або володіють племінними козами чи вівцями у кількості від 5 до 500 ідентифікованих та зареєстрованих відповідно до чинного законодавства України.

Заходи в рамках Проекту будуть реалізовані за рахунок початкового фінансування:

− 230 млн доларів США позики МБРР (підкріпленої гарантією від Уряду Японії через новий Трастовий фонд підтримки кредитування)

−  320 млн доларів США гранту (від Цільового фонду багатьох донорів з підтримки, відновлення, відбудови та реформування України (URTF) та Уряду Японії).

В цілому, рамкова вартість проекту складає 700 млн доларів США.

Проект складається з 4-х компонентів (Мінагрополітики відповідає за компонент 2 та 3 (b), Фонд розвитку підприємництва - за компоненти 1 та 3(а), компонент 4 - неактивовано):

  1. підтримка доступу виробників сільськогосподарської продукції до фінансування через доступні кредити (Компонент 1, загальний бюджет − 500 млн. доларів США);
  2.            покращення доступу малих агровиробників до фінансування через гранти (Компонент 2, загальний бюджет − 199,2 млн доларів США, доступно – 94,2 млн доларів США);
  3.            реагування на надзвичайні ситуації (Компонент 3, 0 млн. доларів США, але можна активувати у разі надзвичайної події);
  4.            управління проектом (Компонент 4, 0,8 млн. доларів США).

Водночас Мінагрополітики поінформовано про набрання чинності листа про перші зміни від 03.07.2024 до Грантової угоди Мультидонорського трастового фонду допомоги, відновлення, реконструкції і реформування України (Екстрений проект надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства України (ARISE) між Україною і Міжнародним банком реконструкції та розвитку і Міжнародною асоціацією розвитку (що діють як адміністратор Мультидонорського трастового фонду допомоги, відновлення, реконструкції і реформування України) від 07.11.2023 № TF 0C2986), яким передбачено залучення додаткового фінансування у розмірі 45 млн доларів США на реалізацію Компоненту 2 Проекту.

Далі

Проблематика

Поточний стан, опис проблем та потреб для їх вирішення
Проект спрямований на вирішення кількох проблем, з якими зіткнулося сільське господарство України після вторгнення росії в Україну: як забезпечити посівні кампанії продовольчих культур і збір урожаю протягом наступних двох років; як зробити відновлення сільського господарства інклюзивним, надаючи більше можливостей для агровиробників. Вирішення цих проблем визначатиме не лише майбутнє сільського господарства та продовольчої безпеки в Україні, а й суттєво вплине на майбутні перспективи глобальної продовольчої безпеки та безпеки харчування протягом наступних кількох років. Існує висока ймовірність того, що українські аграрії, зіткнувшись із серйозними обмеженнями ліквідності разом зі збільшенням витрат на зберігання, зростанням цін на матеріально-технічні ресурси та обмеженим доступом до експортних ринків, суттєво скоротять посів та збір зернових та олійних культур у 2023-2025 роках. Скорочення обсягів виробництва матиме величезний негативний вплив на доходи українських агровиробників і знизить важливу роль цього сектора на шляху економічного відновлення країни.
Детальний опис мети проєкту і способу її досягнення
Підтримка доступу аграрних виробників до фінансування через доступні кредити (компонент 1 Проекту) та покращення доступу агровиробників до фінансування через гранти (компонент 2 Проекту) для власників земельних ділянок загальною площею до 120 га (4000 грн/га), власникам корів (7000 грн на корову), кіз або овець (2000 грн на голову).

Узгодження проєкту із стратегічними документами

План пріоритетних дій Уряду
Реалізація Проекту відповідає Плану пріоритетних дій Уряду на 2023 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.03.2023 № 221-р у частині забезпечення продовольчої безпеки під час воєнного стану шляхом надання державної підтримки галузі тваринництва за рахунок коштів держаного бюджету та реалізації інвестиційних проектів, забезпечення стимулюючої та дорадчої аграрної політики шляхом підтримки фермерських господарств та стимулювання фізичних осіб, які виробляють сільськогосподарську продукцію, створення умов для виробників щодо можливості забезпечення доступними матеріально-технічними ресурсами шляхом збільшення рівня технологічності аграрного сектору; Національній економічній стратегії на період до 2030 року, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 № 179; розпорядженню Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 327-р «Про затвердження Плану заходів забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану».

Задіяні організації

Організація
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
Ролі
  • Створювач проєкту
  • Ініціатор
  • Бенефіціар
Код ЄДРПОУ
37471967
Організація
УКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ФОНД ПІДТРИМКИ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ
Ролі
  • Балансоутримувач
  • Виконавець
Код ЄДРПОУ
20029342

Попит на послугу та його динаміка

Категорія
Рік
Оцінка
Вимір
Річний попит на послуги/інфраструктуру
2024
58
тис. люд
Річний попит на послуги/інфраструктуру
2025
64
тис. люд

Показники проєкту

Показник
Базове значення
Цільове значення
Немає даних

Оцінка ризиків

Ризик
Категорія
Ступінь
Імовірність
Стратегія
Заявки, оцінені як такі, що мають «високі» та «суттєві» екологічні ризики (Рамковий документ про екологічні і соціальні вимоги Світового банку) будуть виключені і не отримуватимуть фінансування в рамках Проекту
Екологічний ризик
Прийнятний
Середня
Зменшення
Заявки, оцінені як такі, що мають «високі» та «суттєві» соціальні ризики (Рамковий документ про екологічні і соціальні вимоги Світового банку) будуть виключені і не отримуватимуть фінансування в рамках Проекту
Соціальний ризик
Прийнятний
Середня
Зменшення

План проєкту

Імплементація
Підготовка до імплементації
Техніко-економічне обгрунтування
Формування та обгрунтування проєктної ідеї
Аудит та оцінка
461 днів
190 днів
76 днів
22 днів
4 днів

Документи

Назва
Дата
Order_1874_OM.pdf
Загальний документ
21.08.2024
10:42:21 UTC
Order_1673_ESFD.pdf
Загальний документ
21.08.2024
10:44:34 UTC
ARISE GA_ua.pdf
Загальний документ
21.08.2024
10:47:08 UTC
Розгорнути

Галерея

Код в DREAM

DREAM-UA-210824-736C886F

Статус

Реалізується

Дата створення

21.08.2024

Орієнтовний бюджет

8'275'276'000,00

Створювач проєкту

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ

Ініціатор

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ

Виконавець

УКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ФОНД ПІДТРИМКИ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ

Період реалізації проєкту

12.23 - 09.25

Географія

Територія України

Класифікація секторів економічної активності згідно таксономії Світового Банку

YA - Аграрні ринки, комерціалізація та агробізнес