Мета проєкту:
Підвищення якості послуг
Головний розпорядник коштів
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
Функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету
0512 - Утилізація відходів
Цільовий пріоритет уряду
020505 - Управління побутовими відходами
Бал
1.82
Основні дані
Проблематика
Поточний стан, опис проблем та потреб для їх вирішення
В Україні налічується приблизно 5470 полігонів та звалищ, з них 5,6% перевантажені, а 30% не відповідають навіть застарілим вимогам. А європейським вимогам, за оцінками експертів, не відповідають більше 99% полігонів.
У приватному секторі щорічно виявляється 26,6 тисяч несанкціонованих звалищ площею 0,75 тисяч га. Послугами з вивезення відходів охоплено лише до 78% населення України. Недосконалість системи роздільного збирання побутових відходів призводить до втрати мільйонів тонн ресурсноцінних матеріалів, що там містяться.
В Україні діє лише один старий сміттєпереробний завод, решта відходів в країні вивозиться на полігони та сміттєзвалища.
Обсяги утворення в Україні твердих побутових відходів становлять майже 12 млн тонн щороку, що становить приблизно 285 кг на особу. Але ці офіційні показники фактично занижені мінімум на 10-15 %. Перероблюється лише 0,14 % та спалюється для отримання енергії 1,7%, решта – вивозиться на полігони та звалища. У приватному секторі щорічно виявляється 26,6 тисяч несанкціонованих звалищ площею 0,75 тисяч га. Послугами з вивезення відходів охоплено лише до 78% населення України. В Україні у 26 населених пунктах працює 31 лінія для сортування відходів. Єдиний сміттєспалювальний завод, потужністю близько 250 тис. тонн працює в місті Києві. Загалом діє 5,7 тис. звалищ і полігонів загальною площею майже 8 тис. га, 40% з них потребують рекультивації. Лише близько 120 полігонів відповідають державним будівельним нормам. На 55 полігонах наявна система збирання фільтрату, у тому числі на 50 полігонах наявна система знезараження фільтрату, на інших – влаштовано резервуари накопичувачі, звідки періодично фільтрат транспортується на очисні споруди. На 18 полігонах влаштовано систему вилучення біогазу та експлуатуються когенераційні установки.
Недосконалість системи роздільного збирання побутових відходів призводить до втрати мільйонів тонн ресурсноцінних матеріалів, що там містяться. Наразі управління побутовими відходами в Україні в основному базується на технологіях невисокого рівня, які спрямовані на їх переважне захоронення.
Детальний опис мети проєкту і способу її досягнення
Загальною метою проєкту є ефективне підвищення потенціалу органів державної влади на місцевому та регіональному рівні для впровадження та застосування законодавства ЄС у сферах захисту навколишнього середовища, протидії кліматичним змінам та розвитку інфраструктурних проєктів у Дніпропетровській області. Створення дієвого механізму управління відходами, шляхом сортування з виділенням ресурсоцінних матеріалів та здійснення подальшого оброблення відходів для забезпечення енергетичної безпеки країни, у зв’язку з отриманням енергії з відходів.
Проєкт спрямований на забезпечення переходу до сучасного управління відходами для їх ефективного використання як ресурсів; здійснення заходів у сфері управління відходами без загрози здоров’ю людей та навколишньому природному середовищу, зменшення негативних наслідків від утворення відходів та їх управління; забезпечення і підвищення ефективності такого використання, що є вкрай важливим для переходу до циркулярної економіки та забезпечення довгострокової конкурентоздатності.
Завдяки реалізації проєкту підвищиться ефективність та якість управління відходами в Україні.
Узгодження проєкту із стратегічними документами
Інший нормативний документ
Ukraine Facility
Державна стратегія регіонального розвитку УкраїниДержавна стратегія регіонального розвитку
Попит на послугу та його динаміка
Категорія
Рік
Оцінка
Вимір
Річний попит на послуги/інфраструктуру
2024
1200000
T
Показники проєкту
Показник
Базове значення
Цільове значення
Кількість робочих місць, у тому числі для ВПО
0
580
Оцінка ризиків
Ризик
Категорія
Ступінь
Імовірність
Стратегія
Зміна курсу валют
Фінансовий ризик
Прийнятний
Середня
Прийняття
План проєкту
Формування та обгрунтування проєктної ідеї
227 днів