Створення фонду житла соціального призначення


Мета проєкту:

Інше

Головний розпорядник коштів
Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України
Функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету
0443 - Будівництво
Цільовий пріоритет уряду
020300 - Відновлення/забезпечення житлом
Бал
2.8675

Основні дані

Детальний опис проєкту

Вторгнення росії в Україну продовжує спричиняти серйозні гуманітарні та економічні втрати. Збитки, завдані інфраструктурі, житлу та державним послугам, продовжують зростати. Щоб оцінити збитки та шкоду, спричинені війною, Уряд України, Група Світового банку та Європейська Комісія у співпраці з партнерами з розвитку провели Швидку оцінку завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA 3).Станом на 31 грудня 2023 року житловий сектор залишається одним із найбільш постраждалих: зруйновано або пошкоджено майже 10 % житлового фонду, майже 2 мільйони домогосподарств зазнали негативного впливу. Збитки у житловому секторі оцінюються у 55,9 мільярдів доларів США.

Житловий фонд в Україні складається із багатоквартирних будинків, гуртожитків та різних варіантів одноквартирних житлових будинків. Багатоквартирні будинки переважають на урбанізованих територіях, де у них проживає близько 67 % населення, у більших містах цей показник зростає до 79 %. Квартири у багатоквартирні будинки становлять найбільшу частку пошкоджень житлового фонду у натуральному та вартісному виразах, що складає близько 86 %. Що стосується географічного розподілу, понад 75 % пошкоджень у вартісному вимірі зосереджено в чотирьох областях: Донецькій (30 %), Харківській (27 %), Луганській (12 %), Київській (8 %); ще 18 % пошкоджень зосереджено у Миколаївській (4 %), Чернігівській (4 %), Херсонська (4 %), Запорізькій (3 %) та Дніпропетровській областях (3 %). Масштаб збитків у житловому секторі посилює уже існуючий дефіцит належного, доступного та безпечного житла в Україні, що також є проблемним питанням для ВПО.

Відповідно до дослідження, проведеного Міжнародною організацією міграцій у жовтні 2023 року,  47% ВПО повідомляють, що їх  домогосподарства мають у власності житло, пошкоджене або зруйноване внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України. Переважно такі особи мають житло у Донецькій, Чернігівській, Херсонській, Харківській областях. За оцінками RDNA3 потреби для відновлення і реконструкції у житловому секторі на період 2024-2033 складають 80,3 мільярда доларів США. Оскільки більшість багатоквартирних побудовано ще у радянський час, більшість із них перевищили свій проектний ресурс. Враховуючи євроінтеграційні прагнення України, капітальний ремонт таких будинків також потребуватиме здійснення заходів з покращення енергоефективних характеристик та врахування аспектів інклюзивності.

Для здійснення найбільш нагальних заходів у житловому секторі у 2024 році необхідне фінансування складає 2,1 мільярди доларів США. Оскільки в Україні відсутня загальнонаціональна житлова тратегія, громадяни забезпечуються житлом через різноманітні механізми компенсацій та іпотечні програми. Одним із механізмів ефективного задоволення потреб у житлі значної кількості громадян, які втратили житло та/або не мають достатньої фінансової спроможності для самостійного придбання/оренди житла, може бути створення фонду соціального житла.

У контексті вступу до ЄС та визнаючи важливість соціального та доступного житла в європейській політиці, ЄІБ пропонує технічну допомогу та кредит у поєднанні з грантами та гарантіями ЄС для розробки та впровадження фінансово стійкої моделі соціального та доступного житла. В рамках проекту планується залучити змішане фінансування від ЄІБ (грант і кредит) для створення фонду соціального житла в муніципалітетах через механізм будівництва/викупу існуючого житлового фонду.

На першому етапі буде надано Рамковий кредит у розмірі 200 млн. євро, структурований як суверенна позика, промоутером якої виступатиме Мінінфраструктури. Кредит ЄІБ буде поєднаний з інвестиційними грантами ЄС у розмірі 200 млн євро. Кошти кредиту будуть надані у вигляді субкредитів від Промоутера відібраним пілотним громадам.Структура кредиту буде визначена за результатами реалізації першого етапу, при цьому можливі такі варіанти: (i) збільшення Рамкової позики; (ii) пряме кредитування громад; (iii) кредитування фінансових посередників.

Далі

Проблематика

Поточний стан, опис проблем та потреб для їх вирішення
Значні втрати житлового фонду, внаслідок чого велика кількість українців залишилися без житла або без належних житлових умов проживання, а також внутрішньо переміщені особи потребують належного житла. Ця ситуація ще більше ускладнилася через скорочення бюджетних можливостей для вирішення цих житлових проблем, а також обмежену фінансову здатність громадян і недоступність житла для них через високу вартість оренди житла приватних власників. Проєкт спрямований на забезпечення доступності житла з безпечними, комфортними умовами проживання, особливо для соціальної підтримки вразливих верств населення, його реалізація сприятиме формуванню згуртованої держави у соціальному вимірі, запобігатиме зменшенню чисельності мешканців територіальних громад, сприятиме інтеграції ВПО у приймаючі громади, поверненню громадян в Україну. Станом на 01.07.2024 року в органах місцевого самоврядування на соціальному квартирному обліку та обліку громадян, які потребують житла для тимчасового проживання перебуває 24 075 сімей, в т.ч. ВПО. Це сім'ї, у яких немає житла та фінансової можливості для оренди у приватного власника. Реалізація проєкту сприятиме збільшенню обсягів будівництва та ремонту житла, що сприятиме пожвавленню ринку будівництва та суміжних ринків пов’язаних з виробництвом та обігом будівельних матеріалів, наданням різноманітних послуг; створенню передумов для збільшення кількості робочих місць, як у будівельній, так і у супутніх галузях економіки; збільшенню податкових надходжень до державного та місцевих бюджетів; відновленню житлової та супутньої соціальної інфраструктури на територіях територіальних громад. Оскільки реалізація Проекту відбуватиметься відповідно до міжнародних стандартів, це сприятиме підвищенню спроможності планування, а також прозорої та ефективної реалізації проєктів відновлення на місцевому рівні.
Детальний опис мети проєкту і способу її досягнення
впровадження фінансово стійкої моделі соціального та доступного житла з метою забезпечення соціальним житлом громадян, які його потребують насамперед ВПО,

Узгодження проєкту із стратегічними документами

Інший нормативний документ
План України (Ukraine Facility), схвалений розпорядженням КМУ від 18 березня 2024 р. № 244-р
Державна стратегія регіонального розвитку України
наявність соціального житла та доступності до нього мешканців громад є частиною регіонального розвитку і спроможності територіальних громад

Задіяні організації

Організація
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ
Ролі
  • Створювач проєкту
  • Балансоутримувач
  • Виконавець
  • Ініціатор
Код ЄДРПОУ
37472062
Організація
Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України
Ролі
  • Головний розпорядник коштів (ГРК)
Код ЄДРПОУ
310

Попит на послугу та його динаміка

Категорія
Рік
Оцінка
Вимір
Річний попит на послуги/інфраструктуру
2024
24075
од

Показники проєкту

Показник
Базове значення
Цільове значення
Інше
0
21620

Оцінка ризиків

Ризик
Категорія
Ступінь
Імовірність
Стратегія
фінансування в недостатньому обсязі; ріст рівня інфляції - знижують обсяги будівництва соціального
Фінансовий ризик
Прийнятний
Середня
Прийняття

План проєкту

Формування та обгрунтування проєктної ідеї
212 днів

Галерея

Код в DREAM

DREAM-UA-150824-609FBBFC

Статус

Реалізується

Дата створення

15.08.2024

Орієнтовний бюджет

19'938'420'000,00

Створювач проєкту

МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ

Ініціатор

МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ

Виконавець

МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ

Період реалізації проєкту

06.25 - 12.30

Географія

Територія України

Класифікація секторів економічної активності згідно таксономії Світового Банку

YH - Будівництво житла