СТАЛЕ ВІДНОВЛЕННЯ

Сталий розвиток є одним із ключових принципів відновлення України, що було, зокрема, затверджено Декларацією Лугано, яку підписали ключові партнери та союзники нашої країни. Декларація передбачає відновлення згідно з цілями Паризької кліматичної угоди та Порядку денного у сфері сталого розвитку до 2030 року. У відновленні Україна керується принципом “краще, ніж було”, щоб підвищити стійкість країни та її громад, та дотримуватися курсу на вступ до Європейського Союзу.

Розробка стійких та орієнтованих на майбутнє проєктів відновлення допоможе модернізувати та озеленити економіку України, враховуючи при цьому економічні, соціальні та екологічні наслідки. Інтеграція найбільш актуальних для України аспектів сталого розвитку в систему DREAM сприятиме створенню та збільшенню кількості таких проєктів.

Принципи сталого відновлення:

1

Екологічність

Робоча підгрупа з екологічно стійкого дизайну будівництва, очолювана громадською організацією ReThink, намагається визначити, що саме передбачає "зелена" реконструкція будівель і міських територій, зосереджуючись на адаптації ключових міжнародних стандартів і систем сертифікації до українського контексту. Мета полягає у створенні базового керівництва зі сталого розвитку для дотримання принципів кругової економіки, екологічного дизайну, сталого урбанізму та рішень у сфері зелених матеріалів та енергетики.

Крім того, ми прагнемо запропонувати добровільні, актуальні керівні принципи для покращення якості життя громад та доступу до капіталу для ініціаторів проєктів.

Вбудовування адаптованих керівних принципів в екосистему DREAM заплановано на травень 2024 року, після інтеграції з частиною програми “Новий європейський Баугауз” (NEB) у квітні 2024 року.

Енергоефективність

Питання підвищення енергоефективності має стратегічне значення не лише для низьковуглецевого розвитку та більш надійного енергопостачання, а й для підвищення енергетичної стійкості та незалежності України.

Наразі всі проєкти відбудови та нового будівництва повинні відповідати чинним в Україні будівельним нормам, у тому числі й щодо енергоефективності. Україна вже переймає європейську практику будівництва споруд, які споживають мінімум енергії, і має на меті повністю декарбонізувати національний фонд будівель до 2050 року. До 2025 року в Україні будуть внесені зміни до політики та будівельних норм для прискорення переходу до новітнього європейського стандарту - будівель з майже нульовим споживанням енергії (NZEB) та принаймні частковим використанням відновлюваних джерел.

2
3

Інклюзивність

Окрім екологічної сталості, зусилля України з відновлення мають відповідати принципам соціальної сталості. Це важливо не лише з точки зору економічної інклюзивності, але й з точки зору соціальної реінтеграції поранених ветеранів та людей з інвалідністю. Крім того, компонент інклюзивності “Нового європейського Баугаузу” також має бути інтегрований у DREAM на етапі перевірки та попереднього відбору проєктів.

Новий європейський Баугауз

"Новий європейський Баугауз" (NEB) - це екологічна, економічна і культурна програма, започаткована Європейською Комісією у 2020 році. NEB забезпечує рамки відновлення і розвитку, узгоджені з політикою ЄС, яка пов'язує сталий розвиток, соціальну інклюзивність та культурні виклики.

"Новий європейський Баугауз" об’єднує громадян, експертів, підприємства та інституції, щоб переосмислити стале життя в Європі та за її межами. Окрім створення платформи для експериментів і зв’язків, ініціатива підтримує позитивні зміни також шляхом надання доступу до фінансування ЄС для естетичних, стійких та інклюзивних проєктів.

Інструменти сталого відновлення:

Кращі практики

  • "Новий європейський Баугауз" (NEB) пропонує передовий погляд на життя в Європі, що заснований на інклюзивності, єдності, естетиці, екологічній стійкості та круговій економіці. Ця ініціатива голови Європейської Комісії не лише об'єднала тисячі архітекторів, міських дизайнерів, постачальників рішень, громадських активістів та політиків навколо розробки кращих практик для проєктування стійкого та перспективного забудованого середовища, а й знайшла визнання серед українців. Як на урядовому рівні, так і на рівні громадянського суспільства, NEB був сприйнятий як важливий інструментарій для розбудови кращої України.
  • У квітні 2024 року підгрупа під керівництвом громадської організації ReThink (першого офіційного партнера “Нового європейського Баугаузу” в Україні) інтегрує частину екологічної стійкості, що міститься в маркуванні NEB, у свої керівні принципи щодо міського простору. Компоненти естетики та інклюзивності також будуть використані для оцінки проєктів DREAM на більш пізньому етапі.

Актуальні рішення

  • Міжнародний інститут сталого розвитку (IISD) працює над оглядом міжнародних рамок сталого розвитку з акцентом на відновленні інфраструктури та будівельного сектору зокрема. На додаток до аналітичного огляду відбудуться консультації з місцевими експертами. Мета полягає в тому, щоб зібрати специфічні для країни знання та проблеми і використати цю інформацію, щоб запропонувати концепцію сталого розвитку з особливим акцентом на сферах, найбільш актуальних для України.
  • Цією роботою IISD прагне поінформувати зацікавлені сторони про чинні міжнародні рамки та вимоги, а також надати рекомендації для включення ключових аспектів сталого розвитку у сектори відбудови інфраструктури, будівель та впровадження проєктів на платформі DREAM. Результати цієї роботи будуть представлені у березні 2024 року.

Навчання та обмін досвідом

  • Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України прагне забезпечити ефективну відбудову України, надаючи інструменти для навчання, обміну досвідом та повторного застосування успішних практик. Команда збирає інформацію, технічну документацію та історії від громад по всій Україні, які реалізували проєкти з елементами сталого розвитку. Ці історії будуть поширюватися та популяризуватися через DREAM як приклади для ініціаторів проєктів, які планують відбудовуватися краще, але не мають під рукою орієнтирів.
  • Інтеграція найбільш актуальних для України аспектів сталого розвитку в систему DREAM здійснюється з ініціативи та підтримки Міністерства відновлення України у тісній співпраці з громадською організацією Rethink, Міжнародним інститутом сталого розвитку, Open Contracting Partnership за сприяння Коаліції громадських організацій RISE Ukraine та інших партнерів.