ЗЕЛЕНЕ ВІДНОВЛЕННЯ

Відбудова України має відбуватися з урахуванням принципів і найкращих практик, які не лише дозволять відновити довоєнний стан економіки та інфраструктури, а й створять засади для довгострокового розвитку та процвітання. Питання екологічної та кліматичної стійкості є невід’ємною частиною майбутнього України.

Імплементація кліматичних та екологічних аспектів у процеси управління публічними інвестиціями зменшує негативний вплив реалізації проєктів на довкілля та підвищує їхню стійкість до природних загроз, поряд з урахуванням стратегічних, економічних і соціальних факторів.

Аспектам зеленого переходу та захисту довкілля, які є міжсекторальними для економіки України, приділено значну увагу в Плані України. Згідно з Планом, реконструкція має здійснюватися низьковуглецевим, циркулярним і природопозитивним способом, а також відповідати стандартам ЄС. Це сприятиме зростанню конкурентоспроможності, покращенню здоров’я громадян, збереженню флори та фауни, а також підвищенню стійкості до стихійних лих і негативного впливу змін клімату в коротко- та середньостроковій перспективі.

Таким чином, усі реформи та проєкти з відновлення мають відповідати екологічній та кліматичній політиці України, а також бути узгоджені з Зеленим курсом ЄС та принципами сталого розвитку

Таксономія ЄС визначає шість екологічних цілей:

1

Пом’якшення наслідків зміни клімату

Адаптація до зміни клімату

2
3

Раціональне використання та охорона водних і морських ресурсів

Перехід до циркулярної економіки

4
5

Запобігання забрудненню та його контроль

Захист і відновлення біорізноманіття та екосистем

6
Кожен публічний інвестиційний проєкт протягом усього життєвого циклу підлягає аналізу на предмет потенційного внеску або можливого негативного впливу щодо кожної із шести цілей, визначених у Таксономії ЄС. Результати цього аналізу враховуються під час пріоритезації та ухвалення рішень щодо фінансування проєктів.

Таким чином, усі реформи та проєкти з відновлення мають відповідати екологічній та кліматичній політиці України, а також бути узгоджені з Зеленим курсом ЄС та принципами сталого розвитку

Зелені аспекти в публічних інвестиціях

Реформа управління публічними інвестиціями узгоджується з державною екологічною та кліматичною політикою.Дорожня карта реформування системи управління публічними інвестиціями та план заходів її реалізації визначили питання охорони довкілля та клімату як невід’ємну частину процесів підготовки, оцінки та пріоритезації публічних інвестиційних проєктів.

Підходи до управління публічними інвестиціями відповідають цілям Європейського зеленого курсу та практикам інтеграції кліматичних і екологічних аспектів у процеси прийняття рішень щодо інвестицій у країнах ЄС.

В основі підходу лежать принципи, закладені в Таксономії ЄС — ключовому нормативно-правовому акті, що регулює зелені інвестиції в Європейському Союзі.

Таксономія ЄС — це класифікаційна система, яка визначає перелік кліматично та екологічно стійких видів економічної діяльності з метою сприяння сталому інвестуванню.

Європейський зелений курс


Це дорожня карта дій, спрямованих на трансформацію Європейського Союзу в ефективну та конкурентоспроможну економіку, яка діє у відповідності до принципів сталого розвитку.

Цей курс визначає шляхи досягнення кліматичної нейтральності ЄС до 2050 року, сприяючи економічному зростанню, покращенню здоров’я та якості життя громадян, а також перетворенню кліматичних і екологічних викликів на можливості у всіх секторах та політиках ЄС. Ключові напрямки Європейського зеленого курсу включають чисту енергетику, будівництво та реконструкцію, кліматично-нейтральну промисловість та мобільність, зменшення забруднення навколишнього середовища, біорізноманіття та сталу аграрну політику. Європейський зелений курс — це не лише кліматична політика, а й концепція зеленої економічної модернізації та зростання, спрямована на забезпечення життя людини в гармонії з планетою та її ресурсами.

На шляху до членства в ЄС Україна має не лише відповідати європейським нормам і стандартам у сфері клімату та довкілля, а й розвивати цілісне стратегічне бачення, узгоджене з цілями Європейського зеленого курсу. Уряд України системно працює над впровадженням реформ, імплементацією відповідного законодавства та модернізацією державного управління з метою гармонізації національних норм і практик із європеськими.

Нормативно-правові документи

Закон України «Про основні засади державної кліматичної політики»
  • Визначає ціль України щодо досягнення кліматичної нейтральності у 2050 році, узгоджуючи таким чином державну ціль в рамках Паризької Угоди з цілями Європейського зеленого курсу.
Національний План з Енергетики та Клімату
  • Стратегічний міжсекторальний документ, який узгоджує екологічну, кліматичну, енергетичну та економічну політику держави і містить в собі більше ніж 140 цілей, політик та заходів передбачених українським урядом.
Стратегія екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату на період до 2030 року
  • Містить в собі план дій, який комплексно охоплює питання екологічної безпеки, зміни клімату, збереження біорізноманіття та сталого управління природними ресурсами