
У Києві відбувся Міжнародний форум згуртованості, присвячений ролі згуртованості під час війни та у повоєнний період як на національному, так і на глобальному рівнях.
Захід відбувся за участі Віцепремʼєр-міністра з відновлення України Олексія Кулеби, народних депутатів, представників Уряду, Офісу Президента України, представництва ЄС в Україні, дипломатичних місій країн-партнерів, міжнародних організацій, обласних військових адміністрацій, міст, територіальних громад, а також очільники європейських міст та представники громадськості.
До Форуму долучилася команда проєктного офісу DREAM.
Програма Форуму включала 4 панельних дискусії, які стосувалися важливості міжнародної підтримки та застосування передового світового досвіду у процесі відновлення, а також важливості збереження та розвитку людського капіталу, проведення реформ для посилення стійкості країни під час війни.
Зокрема, Віцепремʼєр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба у своєму зверненні до учасників Форуму зауважив, що місцеве самоврядування є ключовим елементом стійкості держави, тому важливо всебічно підтримувати громади. Держава створює механізми для рівномірного розподілу ресурсів, та їх спрямування відповідно до визначених потреб та пріоритетів громад і регіонів.
“Сьогодні 19% території України окуповано. Сотні тисяч об'єктів пошкоджено або знищено через війну, мільйони людей були вимушені залишити свої домівки. Найскладніша ситуація у громадах, які розташовані у безпосередній близькості до лінії фронту. Адже вони щодня долають виклики, пов'язані з руйнуванням інфраструктури та необхідністю її оперативного відновлення для забезпечення населення базовими послугами.
Попри це, відбудова триває, економіка працює, громади залишаються стійкими. Запорукою цієї стійкості є люди. Саме тому уряд ухвалив важливе рішення про надання системної фінансової підтримки прифронтовим громадам. Кошти будуть спрямовані на укриття, спецтехніку, звʼязок, відновлення критичної інфраструктури - все те, що допоможе зберегти життя.
Для масштабного відновлення потрібне довгострокове планування та ефективні інструменти співпраці. Держава створює нові механізми для посилення згуртованості громад, взаємодії між країнами та довіри на всіх рівнях”, - сказав Олексій Кулеба.
Керівник проєктного офісу DREAM Віктор Нестуля взяв участь у панельній дискусії “Реформи заради кращого майбутнього”, під час якої учасникам Форуму було представлено реформу управління публічними інвестиціями, драйверами якої є Міністерство фінансів, Міністерство економіки та Міністерство розвитку. Зокрема йшлося про новий підхід до розподілу публічних коштів на державному, регіональному та місцевому рівнях, а також забезпечення прозорості та підзвітності їх використання. Також спікери розповіли про логіку реформи, особливості стратегічного планування, принципи підготовки та пріоритезації інвестиційних проєктів та програм, формування проєктних портфелів, інструменти моніторингу.
Зі свого боку міжнародні партнери висловили підтримку реформі та підкреслили її значення для підвищення стійкості місцевого самоврядування. За словами генерального секретаря Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Матьє Морі, важливо, щоб повоєнне відновлення відбувалося з урахуванням потреб громадян. Керівник відділу співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні Штефан Шльонінг відзначив значний прогрес в реалізації реформи, особливо що стосується прозорого і підзвітного бюджетування. А також зауважив, що реформа розроблена з урахуванням європейських принципів і підходів до публічного інвестування.
Підсумовуючи обговорення, Віктор Нестуля зазначив що наразі Проєктний офіс DREAM у тісній співпраці з міністерствами, відповідальними за впровадження реформи напрацьовують інструменти, які дозволять громадам краще підготуватися до майбутніх змін. Протягом усього заходу учасники Форуму мали можливість поспілкуватися з представниками проєктного офісу DREAM та безпосередньо поставити питання щодо змін, які очікують на користувачів системи в контексті впровадження реформи управління публічними інвестиціями. У спеціальній інтерактивній зоні всі охочі мали можливість ознайомитися з функціоналом екосистеми, переглянути інвестиційні проєкти в Єдиному портфелі, які вже зараз розміщені на платформі DREAM, ключові дані по проєктах відновлення та розвитку, а також протестувати моніторингові інструменти аналізу відкритих даних.
Наразі з екосистемою DREAM працюють 85% громад України, 23 обласні адміністрації та всі секторальні міністерства. На платформі розміщено понад 11 тисяч проєктів, загальна вартість яких становить 1 трильйон гривень. У 2024 році вперше Кабінетом Міністрів України було затверджено Єдиний проєктний портфель здійснення публічних інвестицій, який містить 789 пріоритетних проєктів, 92 з них отримають часткове або повне фінансування з державного бюджету у 2025 році.
Нагадаємо, що відповідно до Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України, Єдина інформаційна система управління публічними інвестиційними проєктами, важливим елементом якої є екосистема DREAM, стає банком публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій, перелік яких сформовано за результатами підготовки, оцінки, пріоритезації та відбору у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.