100 млн євро для 110 громад: оголошено результати відбору проєктів за Програмою відновлення України ІІІ

Експертна робоча група при Міністерстві розвитку громад та територій України завершила відбір проєктів за результатами реалізації третьої фази Програми відновлення України III Європейського інвестиційного банку. Участь у відборі брали проєкти, подані через екосистему DREAM. Це дозволило здійснити автоматичний відбір, пріоритезацію та здійснити розподіл коштів на їх реалізацію, відповідно до визначених критеріїв та умов. А також провести відбір прозоро та зрозуміло для всіх учасників процесу.
Таким чином, було відібрано 131 проєкт на загальну суму 4,5 млрд гривень. Проєкти були розподілені за напрямками наступним чином:
- енергетичні обʼєкти - 37 проєктів на 1,1 млрд грн
- модернізація обʼєктів водопостачання та водовідведення - 68 проєктів на 2,0 млрд грн
- реконструкція закладів охорони здоровʼя - 21 проєкт на 1,1 млрд грн
- будівництво соціального житла - 5 проєктів на 0,3 млрд грн.
Загальний термін реалізації схвалених проєктів становить 18 місяців. Енергетичні об’єкти мають бути завершені вже жовтні цього року, до початку опалювального сезону.
За словами Віцепремʼєр-міністра України – Міністра розвитку громад та територій України Олексія Кулеби, пріоритетом Міністерства залишається підтримка втілення локальних візій.
“Ми довіряємо громадам і надаємо їм усі необхідні інструменти: фінансування, експертизу, цифрові рішення. Особливо важливо, що ухвалені проєкти мають реалізовуватись у визначені терміни — аби люди якнайшвидше відчули результат. Схвалені проєкти відповідають як державним політикам, так і регіональним та місцевим стратегіям. Це показує, що громади не лише зацікавлені у розвитку, а й готові до системної роботи з оновлення своєї інфраструктури”, – сказав Олексій Кулеба.
Зі свого боку заступник Міністра розвитку громад та територій України Олексій Рябикін зазначив, що скористатися результатами реалізації Програми зможуть майже 4 млн українців у 110 громадах. Йдеться зокрема, про додаткові 81 мегават електроенергії та щонайменше 189 квартир для внутрішньо переміщених осіб.
“Ми впровадили абсолютно новий підхід до відбору проєктів. Кожна громада, яка подавала заявку, мала змогу виступити перед експертною групою, обґрунтувати мотивацію та важливість своїх проєктів. Це забезпечило відкритість, прозорість та професійність процесу відбору”, — зауважив він Олексій Рябикін.
Керівник Проєктного офісу DREAM Віктор Нестуля наголосив на важливій ролі застосування цифрових інструментів у реалізації масштабної інвестиційної програми. Він також зазначив, що платформа DREAM вже стала частиною нового підходу до управління публічними інвестиціями: вона дозволяє супроводжувати повний життєвий цикл проєкту — від заявки до впровадження. Наступний крок — повна інтеграція DREAM у державну систему управління публічними інвестиціями.
“Спільно з Мінрозвитку та командою ЄІБ ми вперше використали систему DREAM для збору заявок, їх оцінки та розподілу коштів у межах кредиту міжнародних фінансових організацій. Це був відповідальний етап, і він пройшов успішно. Сьогодні будь-хто може зайти на публічний портал DREAM і за допомогою кількох кліків побачити кожну заявку, подану в межах ПВУ III: її складові, скільки людей отримає доступ до тієї чи іншої послуги, проєктно-кошторисну документацію, супровідні документи, закупівлі тощо. Це суттєво підвищує прозорість, підзвітність і довіру до процесу, а також ефективність реалізації програми”, — зазначив Віктор Нестуля.
Нагадаємо, що кошти в межах фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком «Програма відновлення України ІІІ» будуть спрямовані громадам у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. У січні 2025 року було оголошено про початок відбору заявок від громад на модернізацію та відновлення обʼєктів розподіленої генерації, муніципального житла, водопостачання та водовідведення, охорони здоров’я. Відбір проєктів та розподіл коштів здійснювався виключно з використанням державної екосистеми DREAM.