В межах фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком «Програма відновлення України ІІІ» передбачається залучення 100 млн євро на фінансування проєктів відновлення та розвитку в громадах. Зокрема, йдеться про об’єкти розподіленої генерації, муніципального житла, водопостачання та водовідведення, охорони здоров’я.
Ці кошти будуть спрямовані громадам у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
Відбір проєктів та розподіл коштів здійснюватиметься виключно з використанням державної екосистеми DREAM.
Оголошення про початок відбору проєктів
За словами Віцепрем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій України Олексія Кулеби, наразі існує запит суспільства і міжнародних партнерів на прозоре та підзвітне відновлення. Екосистема DREAM є ефективним цифровим інструментом, який дозволяє відстежувати кожен етап реалізації проєктів.
«Наше завдання – навчити громади розумно керувати власними ресурсами та залучати нові можливості для відновлення та розвитку. Працюємо над тим, аби скерувати міжнародну допомогу регіонам відповідно до чітко сформованих потреб. Європейський інвестиційний банк є багаторічним надійним партнером України. Завдяки підтримці ЄІБ ми змогли реалізувати проєкти, які суттєво покращили життя людей в регіонах. Цьогоріч кошти за Програмою відновлення України будуть розподілені з використанням екосистеми DREAM, що сприятиме ефективному, прозорому та підзвітному процесу їх відбору та імплементації», – зазначив Олексій Кулеба.
Відбір проєктів здійснюватиметься відповідно до таких напрямів:
- Розподілена генерація: будівництво газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, а також блочно-модульних котелень в громадах з населенням не більше ніж 100 тис. осіб;
- Муніципальне житло: будівництво, реконструкція, капітальний ремонт житла у Дніпропетровській, Кіровоградській та Черкаській областях;
- Житлово-комунальне господарство: будівництво, реконструкція та капітальний ремонт систем водопостачання та водовідведення.
- Охорона здоров'я: будівництво, реконструкція та капітальний ремонт закладів охорони здоров'я (перинатальні центри, кластерні лікарні)
Як зазначив заступник Міністра розвитку громад і територій України Олексій Рябікін, вперше в історії України, проєкти, які подаються громадами, будуть реалізовуватися на виконання стратегій розвитку громад та Державної стратегії регіонального розвитку.
«В рамках реформи публічних інвестицій на базі державної екосистеми DREAM, ми маємо можливість сформувати стратегічний план для залучення необхідних ресурсів для реалізації проєктів та втілити цю стратегію у життя. місія відводиться DREAM, через яку буде здійснюватися відбір і пріоритезація проєктів, які готуватимуть громади. Це дозволить провести відбір на засадах доброчесності, відкритості й прозорості. Ми розраховуємо, що в межах третьої фази Програми відновлення України ЄІБ, вдасться реалізувати близько 50 проєктів», – сказав Олексій Рябикін.
Керівник Проєктного офісу DREAM Віктор Нестуля зауважив, що екосистема - це цифрове рішення, яке повністю покриває весь цикл управління публічними інвестиціями від ініціації проєкту та підготовки проєктно-кошторисної документації, до виділення фінансування та його реалізації.
«Міністерством прийняте рішення про проведення відбору таких проєктів через екосистему. Це означає, що всі вимоги будуть структуровані в єдиному зрозумілому для всіх форматі. Сьогодні в DREAM працює вже 1260 громад і 23 обласні адміністрації. Вони автоматично отримують інформацію про те, що з'явилося нове джерело фінансування і розуміють, які проєкти вони можуть подавати на це фінансування. Головне - сформувати заявку можна в кілька кліків та подати її на розгляд обласній адміністрації та Міністерству», - сказав Віктор.
Умови участі у відборі:
- Об'єкт має повністю перебувати у комунальній власності.
- Обов’язкове співфінансування коштом коштів місцевого бюджету, що становить мінімум 23%.
- Наявність актуальної проєктно-кошторисної документації (за винятками певних типів проєктів).
- Терміни реалізації проєкту - 18 місяців, для проєктів що стосуються обʼєктів розподіленої генерації - до 1 жовтня 2025 року.
- Громада зобов'язана забезпечити подальше утримання об'єкта протягом не менше 20 років з дати завершення впровадження проєкту.
Важливо, аби проєкти, які братимуть участь у відборі, відповідали Державній та місцевим стратегіям регіонального розвитку, враховували інтереси ключових сторін громади, а саме вразливих груп населення, громадських організацій, медичних, освітніх, соціальних служб тощо.
Пропозиції необхідно подати до 24 січня 2025 року включно.
Звітування щодо етапів реалізації проєктів буде здійснюватися через екосистему DREAM до 20 числа кожного місяця.
Команда Проєктного офісу DREAM забезпечить підготовку та навчання заявників.
Для участі в навчанні зареєструйтеся за посиланням https://bit.ly/4fIDghL
Щодо питань роботи з екосистемою DREAM звертайтеся за адресою info@dream-office.org