
Команда Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України презентувала розробку Єдиної геоінформаційної системи (ГІС) моніторингу та оцінювання розвитку регіонів та громад.
ГІС стане ключовим цифровим інструментом регіональної політики, оскільки забезпечить доступ до різноманітних регіональних даних, в тому числі даних щодо руйнувань, зміни в чисельності населення, кількість юридичних осіб, доступ до соціальних послуг, функціональні типи територій тощо. Інформація буде подана у вигляді набору шарів на інтерактивній мапі.
«ГІС – це потужний інструмент реалізації державної політики регіонального розвитку. Система впорядковує роботу з даними регіональної статистики, переводячи їх з «паперового» у цифровий формат. Ми отримаємо дані про реальний стан громад і територій, що є основою для ефективного планування та прозорого використання бюджетних коштів. Крім того, індикатори ГІС будуть гармонізовані з європейськими, що дозволить Україні отримати доступ до найкращих політик і програм фінансування ЄС», – зазначив Олександр Кубраков, Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Система ГІС складається з публічної частини, доступної для всіх, а також адміністративної частини – для внесення верифікованих даних, планування і контролю, яка буде доступна для громад, обласних адміністрацій та урядових організацій. ГІС також пропонує єдину рамку структурування планувальних документів, що дозволяє автоматизувати визначення завдань та індикаторів регіонального розвитку.
«Рік тому ми розробили та ухвалили створення Реєстру пошкодженого та зруйнованого майна (РПЗМ), якій містить верифіковані дані про втрати від вторгнення рф. Сьогодні РПЗМ вже інтегрований в цифрову екосистему DREAM, триває інтеграція системи закупівель Prozorro, ЄДЕССБ. А тепер і Геоінформаційної системи, яка стане джерелом даних про стратегічні планувальні документи громад і регіонів, а отже дозволить пріоритезувати проєкти відновлення», – розповіла Олена Шуляк, Голова партії «Слуга народу», Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Запуск системи ГІС дозволить створити єдиний цифровий цикл стратегічного планування і впровадження і контролю регіонального розвитку, зазначила Олександра Азархіна, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України.
«Ми переходимо від формальних візій до чітких індикаторів і показників регіонального розвитку. Спираючись на оновлену Державну стратегію регіонального розвитку, громади розробляють власні програми розвитку з переліком ключових проєктів, які матимуть пріоритет в залученні фінансування. Ми зможемо проконтролювати ефективність кожного проєкту, кожної інвестиції, їхній вплив на розвиток громади та регіону», – пояснила Олександра Азархіна.
Розробка базових функцій ГІС буде завершена в травні та презентована в червні 2024 року. Наступна версія системи дозволить на основі заведених даних моделювати сценарії розвитку громад й здійснювати планування на основі даних. А також оцінювати ефективність витрат Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) та укладати інвестиційний індекс окремих громад та регіонів.
Цифрова екосистема для підзвітного управління відновленням DREAM буде інтегрована з ГІС та забезпечить обмін даними між обома системами. Це дозволить проводити оцінку ініційованих проєктів на відповідність планувальних та стратегічних документів різних рівнів.