Допомога Данії Україні
Данія демонструє солідарність з Україною через багатогранну та довгострокову підтримку, яка надається на двосторонній основі та спільно з нашими партнерами і союзниками. З початку війни данська підтримка для України склала приблизно 5,6 млрд євро у військовій сфері та орієнтовно 584 млн євро на цивільні потреби. Щодо підтримки у цивільній сфері, то приблизно 362 млн євро було уже надано і приблизно 222 млн євро є зобов’язанням у формі гарантій і гарантійних схем.
Разом із нашими партнерами та друзями в ЄС ми запровадили масштабні та безпрецедентні санкції проти Росії. ЄС прийняв рішення розпочати з Україною переговори про вступ та виділив приблизно 81,9 млрд євро Україні після російського вторгнення. Данія зробила свій внесок у цю суму, хоча внесок в Україну через ЄС не включено до цього огляду підтримки від Данії.
Допомога на оборону – 5-6 млрд євро
Данія рішуче налаштована підтримувати здатність України захищатися від російської військової агресії. У перерахунку на душу населення та в абсолютному вираженні це ставить Данію у перелік топ-постачальників, що надають найбільшу військову підтримку Україні. Данія надала Україні значну військову підтримку летального та нелетального характеру у вигляді зброї, обладнання та іншої військової допомоги, включно з навчанням, що реально впливає на здатність України захищатися на полі бою. Данія постійно шукає шляхи подальшого збільшення нашої допомоги, щоб задовольнити нові військові потреби України.
Гуманітарна допомога – 111,2 млн євро
З початку війни Данія виділила приблизно 111,2 млн євро на гуманітарну та невідкладну допомогу. Гуманітарна підтримка надається через систему ООН, Механізм цивільного захисту ЄС, Міжнародний Червоний Хрест, а також представників громадянського суспільства Данії та їхніх українських партнерів. Данська підтримка спрямовується туди, де гуманітарні потреби найбільші, з фокусом на важкодоступні райони і вразливі групи. Особлива увага приділяється наданню рятувальної допомоги та захисту цивільного населення, включно з ментальним здоров’ям та психосоціальною підтримкою (MHPSS), гуманітарною протимінною діяльністю, ґендерно зумовленим насильством та захистом уразливих груп, у тому числі жінок, дітей, біженців та внутрішньо переміщених осіб.
Реконструкція – 172 млн євро
Прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен і президент України Зеленський домовилися, що Данія візьме на себе особливу роль у відбудові міста Миколаєва. Данія підтримала невідкладну відбудову з акцентом на врахуванні критичних пріоритетів України в енергетичному секторі, включно із закупівлею генераторів, водопроводів та опалювальних приладів. Підтримка відбудови зосереджена на відновленні соціальної інфраструктури, водо-, тепло- та енергопостачання, а також на розмінуванні.
Зусилля у сфері реформ – 20 млн євро
З початком російського вторгнення проєкти в Україні підтримуються в рамках Данської програми європейського сусідства (DANEP). Ці проєкти зосереджені на подальшому розвитку демократії та прав людини, сталому зростанні, зеленій трансформації та збільшенні енергетичної незалежності. Данія впроваджує та співфінансує Антикорупційну ініціативу ЄС (EUACI) в Україні, зосереджуючись, зокрема, на сприянні доброчесності, прозорості та підзвітності допомоги на відбудову. Миколаїв став Містом Доброчесності EUACI з метою розвитку найкращих практик у цій сфері.
Зусилля щодо миру та стабілізації, підзвітність – 18 млн євро
Данія ініціювала Group of Friends for Accountability following the Aggression against Ukraine (Група друзів) у березні 2022 року. Данія була серед 43 держав, які передали справу щодо України до Міжнародного кримінального суду, і підтримала Суд фінансово. Національні органи влади Данії затвердили процедури збору доказів від постраждалих з України, які втекли до Данії. Через Програму миру та стабілізації в Україні Данія підтримує посилення стабілізації, соціальну згуртованість, ядерну, кібербезпеку та загальну безпеку, правосуддя, належне поводження з жертвами та доказами, а також державну легітимність в Україні. Данія сприяє відрядженню цивільних радників через Консультативну місію ЄС в Україні для допомоги у стабілізації та кризовому управлінні в країні.
Фінансова підтримка та підтримка приватного сектору – 250 млн євро
Данія надала Україні грант у 20 млн євро через Світовий банк для підтримки критично важливих функцій уряду та видатків на державні соціальні послуги, зокрема зарплати вчителям, працівникам охорони здоров’я та пенсії. Додаткова фінансова підтримка була надана Україні як гарантія, включно із субсидіями в розмірі приблизно 40 млн євро через Світовий банк. Гарантія також покриває кредит у розмірі 30 млн євро для України на соціальні виплати, медичні послуги та пенсії. Наприкінці 2023 року Данія надала Міжнародній асоціації розвитку (IDA), яка є частиною Світового банку, 7,6 млн євро на подолання соціально-економічних наслідків російського вторгнення в Україну.
З нещодавнім оголошенням майже 13,4 млн євро на розширення підтримки приватного сектору в рамках Українського фонду (Ukraine Fund), уряд Данії виділив загалом приблизно 67 млн євро для підтримки фінансованої державою позики та гарантійної схеми в розмірі майже 168 млн євро від Фонду експорту та інвестицій Данії (EIFO). Метою є сприяння торгівлі та інвестиціям в Україну шляхом зменшення комерційного ризику. Кошти спрямовуються на зниження ризиків торгівлі та інвестицій як з приватними українськими покупцями, так і з державними українськими покупцями. Крім того, уряд виділив приблизно 115 млн євро в рамках Українського фонду для сприяння державній гарантії у розмірі майже 382 млн євро на проєкт у сфері вітрової генерації.
Пожертви у сфері охорони здоров’я - 12,8 млн євро
У 2022 році Данія виділила приблизно 12,8 млн євро на пожертвування, пов’язані з охороною здоров’я, з яких майже 8,1 млн євро було спрямовано на товари медичного призначення, у тому числі медичні прилади, ліки та засоби індивідуального захисту, та приблизно 4,7 млн євро виділено у рамках надзвичайного заклику ВООЗ для України. Пожертви включають ліки, вакцини, медичні прилади і засоби індивідуального захисту та узгоджується з Координаційним центром реагування на надзвичайні ситуації ЄС, відповідними міністерствами та органами влади. Крім того, Данія надала медичну допомогу 200 українським пацієнтам у межах системи охорони здоров’я Данії.