23/10/2023

Успішне відновлення: дитячий садок “Рута” в Ірпені

Відбудувати за рік, дотриматися плану та зобов'язань. В Ірпені на Київщині відкрили дитячий садок “Рута” відбудова якого стала можливою завдяки Уряду Литви. Внаслідок ракетних обстрілів садочок, який тоді ще називався “Радість”, було зруйновано на 75%. Однак всього за рік він перетворився на сучасний освітній заклад, з дотриманням норм безпеки та інклюзивності.

Проєкт в DREAM

Ірпінь – один з населених пунктів Київщини, що найбільше постраждав під час повномасштабного вторгнення. Постраждали 8 шкіл, 11 садочків та три установи – Дитячо-юнацька спортивна школа, Ірпінський міський стадіон “Чемпіон”, Ірпінський центр позашкільної освіти та Інклюзивно-ресурсний центр. Серед усіх дитсадків Ірпінської громади найбільших пошкоджень зазнав дитсадок “Радість”.

Дитсадок працював з 1985 року та до повномасштабного вторгнення був одним із найбільших у громаді, його відвідували близько 400 дітей густонаселеного мікрорайону міста, з якими займалися 65 працівників.

У березні 2022 року садочок неодноразово потрапляв під обстріли, внаслідок прямого влучання російського снаряда сталася пожежа. Через пошкодження даху у будівлю потрапляло багато води, значна частина будівлі була пошкоджена внаслідок намокання. Загалом у результаті неодноразових обстрілів, вибухів та пожежі заклад було пошкоджено на 75%.

Після деокупації Ірпеня місто відвідали десятки міжнародних делегацій, які мали нагоду на власні очі побачити руйнування, завдані громаді. Серед них були й делегації Республіки Литва. Вражені наслідками агресії, литовці одразу запропонували свою допомогу у відновленні садочка.

У серпні 2022 року Уряд Литви обрав перші 4 пілотні проєкти з відновлення України, садочок “Радість” став одним з них. Литовці наголошують – під час перемовин з українською стороною вони отримали дуже чіткий сигнал про те, що соціальна та критично важлива інфраструктура є пріоритетами відновлення, і саме тому спрямували допомогу на відновлення садочка.

Sadik15.jpg

Між Ірпінською міськрадою та Урядом Литви було укладено договір на фінансування робіт з відновлення садочку та забезпечення необхідним устаткуванням. Бюджет проєкту склав 4,9 млн євро, що були виділені литовським Фондом розвитку співробітництва та гуманітарної допомоги.

Проєкт було реалізовано завдяки спільним зусиллям Уряду Литви, команди Ірпінської міської ради та Фонду відновлення Ірпеня. Курувало роботи литовське агентство з виконання проєктів (CPVA). На честь допомоги литовського народу заклад було перейменовану у “Рута”, адже ця квітка є символічною як в українській, так і в литовській міфології, а саме слово має однакове значення та звучання українською і литовською мовами. Крім того, в зовнішньому оформленні дитячого садка використовуються кольори українського та литовського прапорів.

Президент Литви Гітанас Науседа: “Литва та всі її люди всім серцем підтримують Україну. Ми надали Україні вже більше ніж 1 млрд євро на відбудову, а також військові та гуманітарні потреби. І це тільки від Уряду. Допомога також надходить від неурядових та приватних організацій. Дуже приємно бачити такий чудовий садочок, можу тільки уявляти, якими щасливими діти будуть тут. Мені також подобається назва садочка – “Рута”, це дуже символічно. Вірю, що коли діти будуть бачити цю назву та прапор Литви, то думатимуть про країну, де живе багато людей, які дуже люблять Україну”.

Проте відбудова дитячого садка – це не просто нова будівля. Це 400 дітей, які в новому навчальному році отримали місце для освіти та розвитку. Ще коли роботи з відбудови тривали, електронна черга реєстрації до садочку перевищувала кількість місць в закладі: ірпінці чекали на відкриття. Завдяки відбудові садка батьки, мають змогу працювати, доки діти навчаються. Такі проєкти повертають життя до громади, яке росія всіма силами намагалася зупинити назавжди.

Віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков подякував Уряду Литви за підтримку, назвавши цей проєкт зразковим прикладом співпраці України з міжнародними партнерами у напрямку відбудови:

“Відновлення об’єктів освіти є одним з головних пріоритетів сьогодні. Мешканці громади можуть жити і працювати, розуміючи, що їх діти знаходяться в сучасному садочку, з усім необхідним устаткуванням, з обладнаним укриттям. Важливо, що проєкт садочка заведений в електронну екосистему управління відбудовою DREAM, а отже кожен охочий може ознайомитись з описом проєкту, основними параметрами бюджету та стадіями будівництва. Цей проєкт може і має стати зразком для наслідування – як з точки зору ініціативи громади, так і з точки зору планування та устаткування. Крім того, це доказ, що громади можуть самостійно залучати міжнародну підтримку для проєктів відновлення, і екосистема DREAM цьому допомагатиме”.

На реалізацію проєкту знадобився рік: відбудований дитячий садок було відкрито перед початком навчального року – 24 серпня 2023 року, на День Незалежності України.

Манте Макаускайте, радниця канцлера уряду Литви згадує: “Коли ми обирали перші об'єкти для відбудови, ми консультувалися з українськими партнерами, інституціями, муніципалітетами. Відкрити садочок рівно через рік – це символічно і політично водночас. Я думаю, що в умовах війни це, безумовно, досить швидка робота, і ми дуже задоволені співпрацею з місцевою адміністрацією, з компаніями, які працювали над цим об'єктом. Я думаю, що всі були дуже вмотивовані зробити це якомога швидше”. 

Після проведених робіт з відновлення, дитсадок “Рута” – це нова сучасна будівля площею понад 4500 м2, з трьома поверхами замість двох. Садочок зможуть відвідувати близько 400 вихованців, об’єднаних у 13 груп. У будівлі є музична та спортивна зали, кабінети для додаткових занять, сучасні спортивні та ігрові майданчики. Для дітей з особливими освітніми потребами будуть створені всі належні умови для навчання та виховання (пандус, ресурсна кімната, навчальне обладнання). У підвальному приміщенні закладу облаштоване укриття з сучасним вентиляційним обладнанням та системою оповіщення. Укриття забезпечене ігровими матеріалами, а також облаштоване санвузлами та зонами для відпочинку.

SadikS.jpg

Випробувати нове укриття довелося під час урочистого відкриття, яке відбулося в День Незалежності. Під час повітряної тривоги до сховища спустились діти та батьки, а також гості церемонії. Для дітей організували ігри та читання.

Окрім забезпечення фінансування, Уряд Литви взяв на себе відповідальність за втілення проєкту. Литовське Центральне агентство з управління проєктами (CPVA), яке працює в Україні з 2014 року, координувало реалізацію відбудови садка разом з місцевою адміністрацією. Перед Агентством стояло багато викликів, адже метою було відбудувати садочок за принципом “краще ніж було”. Проєкт мав враховувати енергоефективність, використання сучасних матеріалів і технологій. З іншого боку, працювати треба було швидко, щоб вкластись в стислі терміни з обмеженими ресурсами.

Артурас Жарновскіс, Центральне агентство з управління проєктами, керівник програми "Co-create Future of Ukraine" розповідає: “Насправді це був дуже амбітний план – реалізувати цей проєкт до 1 вересня. Але всі учасники відчували себе однією командою зі спільною метою. Дуже важливо говорити про те, що ми не можемо чекати закінчення війни, щоб відбудовувати. Людям треба жити зараз, дітям треба зараз ходити до дитячого садочка, вони не можуть чекати. І для місцевої громади важливо бачити результат і знати, що життя може знову повернутися до норми”.

Відновлення – це будівництво та обладнання. Для того, щоб підтримати і надихнути педагогів садочка, литовські партнери організували для них робочу поїздку до Литви задля обміну досвідом, методологіями навчання та встановлення зв'язків.

Ксенія Катряч, директорка дитячого садочка, ділиться враженнями: “Розпочалася також педагогічна співпраця з Литвою. 34 викладачі Ірпінської міської громади з’їздили до Литви, де відвідали дошкільні заклади – і комунальні, і приватні. Ми мали змогу порівняти систему освіти Литви і України, побачили, який досвід запозичити для своєї роботи. Це була дуже корисна поїздка”.

Артурас Жарновскіс додав, що хоча з точки зору будівництва проєкт завершено, насправді — він тільки починається. Адже тут, у дитячому садочку “Рута”, буде виховуватися нове покоління України.

Руслан Кравченко, Голова Київської обласної військової адміністрації, наголошує: “Діти – це майбутнє кожної нації. І наше завдання – повернути їм спокійне і мирне дитинство. Саме завдяки таким партнерам, як Литва, є можливість відновлювати країну і будувати плани на майбутнє. Така підтримка передає чіткий меседж для інших країн і міжнародних партнерів: відбудовувати Україну треба вже зараз”.

На садочку співпраця України з Литвою не зупиняється. Литовське Центральне агентство з управління проєктами разом з Державним агентством відновлення України працюють над рядом ініціатив, серед яких - “Школа майбутнього для України”. Це розробка адаптивного технічного дизайн-проєкту для будівництва нових шкіл. В ході міжнародного архітектурного конкурсу буде обрано кращий адаптивний проєкт, що стане доступним всім українським громадам і потенційним міжнародним донорам. Литовські партнери наголошують, що проєкт прискорить процеси будівництва нових шкіл і залучення донорів, та зекономить дорогоцінний час повернення до очного навчання українських дітей. На відбудову і відновлення України литовський Фонд розвитку співробітництва та гуманітарної допомоги вже виділив 16 мільйонів євро.